SIK SORULAN SORULAR

 

TEMEL BAKIM

 

YATIRIMINIZI KORUYUN. BASİT VE KALİTELİ BİR TEMEL BAKIM PROGRAMI, ARACINIZIN DAHA İYİ ÇALIŞMASINA, DAHA UZUN SÜRE DAYANMASINA VE DAHA FAZLA YAKIT TASARRUFU YAPMASINA YARDIMCI OLUR.

Bunları sağlamak kolaydır. Bunlar hem arabanızın performansını arttırır hem de paranız cebinizde kalır. Herkes kaliteli temel bir bakım programının, aracından elde edebileceği en yüksek performansı sağlama konusunda ne kadar önemli olduğunu bilir. Fakat günümüzdeki yüksek teknolojili arabalarda bunu kendimizin yapması korkutucu olabilir.

 

 

MOTOR YAĞI KULLANIMI

 

NEDEN ÖNEMLİ

Motorunuz arabanın kalbidir. Motorunuzda uygun bir şekilde motor yağı kullanmak sürtünmeyi, ısı artışını ve aşınmayı azaltır. Kaliteli ve uygun bir motor yağı kullanımı motorun daha iyi çalışmasına ve daha uzun kilometre yapmasına yardımcı olur.

 

NASIL ÇALIŞIR

Araç motorunuz için uygun bir motor yağı kullanmanız gerekmektedir. Motor yağı pek çok farklı koşul altında işlevlerini yerine getirmelidir. Yağın öncelikli işlevleri aşağıda gibidir:

Motor Yağındaki katkılar bu işlevlerin pek çoğunu ve daha fazlasını sağlamalıdır. Motor yağı, tam olarak bir motor koruması sağlamak için her zaman katkılarla karışmalıdır. Bu aynı zamanda sentetik yağlar için de geçerlidir.

 

Zamanla, motor yağı içindeki katkı maddeleri tükenebilir ve motorunuzdaki koruma düzeyi azalabilir. Bu özellikle ağır sürüş koşullarında geçerlidir. STP’nin yağ katkı ürünleri, motorunuzun koruyucu katkı düzeyini korumak ve yenilemek konusunda yardımcı olarak kullanılabilir.

 

NE YAPMALISINIZ?

 

YAĞ DÜZEYİNİ KONTROL EDİN

 

DÜZENLİ YAĞ DEĞİŞİMLERİ VE STP® MOTOR YAĞ KATKISI

 

Motorunuzun uygun bakımı, motor yağının ve filtrelerinin düzenli olarak ve üretici tavsiyesine uygun şekilde değiştirilmesini gerektirir. Bunun yanı sıra yakıt enjektörlerinizi değiştirmek ve/veya temizlemek, kayışlar, hortum ve diğer sıvılar gibi nesnelerin de kontrol edilmesi gereklidir. STP® Yağ katkıları hareket eden motor parçaları arasında daha kalın bir film tabakası oluşturarak metalin metalle temasından doğan sürtünmelerle savaşır ve motor aşınmasına karşı korunma sağlanmasına yardımcı olur.

 

 

YAKIT SİSTEMİ

 

NEDEN ÖNEMLİ?

 

Düzgün bir şekilde bakımı yapılan bir yakıt sistemi, aracınızın göstemesi gereken performansı koruması için kilit noktadır. Yakıt sisteminizin temel bakımını önerilen şekilde yapmak, rölanti, yavaş hızlanma ve tekleme gibi problemlerin önüne geçmeye yardımcı olur.

 

NASIL ÇALIŞIR

Yakıt sistemi araçta yakıt depolanmasını sağlar, partikül parçacıklarını filtreler, yakıtı hava giriş sistemine aktarır ve hava ile benzini doğru oranda karıştırarak motordaki en verimli yanmayı sağlar (en yüksek yakıt verimliliği).

Yakıt akışınızın engellenmediğinden emin olmak, alabileceğiniz en yüksek kilometre performansınızı almanızı sağlar. Yakıtın optimum kullanımı yakıt sisteminizdeki tortuları, çökeltileri performans arttırımı ile hiç olmadığı kadar güçlü temizler. Günümüzdeki modern motorlar hiç olmadığı kadar tortu oluşumuna elverişlidir. Tortular 2000 kilometrede şekillenmeye başlarlar. Araştırmalar tortuların yakıt verimliliğinizi 11% oranına kadar düşürebileceğini kanıtlamıştır.

 

 

YAKIT SİSTEMİNDEKİ TORTULAR / ÇÖKELTİLER

 

YAKIT ENJEKTÖRÜ VE KARBÜRATÖR

 

Yakıt enjektörleri ve karbüratörler yakıtı kesin ve belirli ölçülerle püskürtmek için tasarlanmıştır. Yakın enjektör ve karbüratör tortuları, yakıt akışını azaltabilir ve motora sağlanan benzin akışının püskürmesini çeşitlendirerek güç kaybına, azalan yakıt tasarrufuna ve artan egzoz emilimine yol açar.

 

EMME SUBAP ÇÖKELTİLERİ

Emme subapları, yüksek ısılardaki yanmalar ve çökelti oluşumunun devamlılığına konu olur. Emme subap tortuları, havanın motora akışını engelleyebilir ve yakıt /hava oranında ters bir etki ortaya çıkartabilir. Bu durum da güç kaybına ve daha yavaş hızlanma ve bunun yanında motor soğuk olduğunda tekleme ve detonasyona sebep olabilir.

 

YANMA ODASI ÇÖKELTİLERİ

Yanma odasındaki çökeltiler yüksek bir şekilde ısıyı arttırarak, detonasyon ve teklemelere, egzoz emisyonunun artmasına, yavaş hızlanmaya ve fazla yakıt sarfiyatına yol açar.

 

NE YAPMALISINIZ

 

STP® YAKIT KATKILARININ DÜZENLİ KULLANIMI

 

STP® yakıt katkı ürünleri farklı miktarlarda özel formüle edilmiş deterjanlar içerecek şekilde üretilmiştir. Bu deterjanlar yakıt ile motorun farklı parçalarına yayılırlar. STP® Yakıt Kakısı ve STP® Enjektör Temizleyici Katkı ürünleri bakım amaçlı miktarlarla özel olarak formüle edilmiş ve üretilmiştir. Bu ürünler koruyucu ve temizleyici ürünler olarak adlandırılırlar. Düzenli kullanımda bu ürünler içinde yer alan deterjanlar motor parçalarını zararlı çökeltilere karşı korur. Bu ürünlerin düzenli kullanımı motorun en uygun performans ile çalışmasını ve çökeltiler ve tortular nedeniyle oluşacak sorunların önlenmesine yardımcı olur.

 

KEMERLER, HORTUMLAR VE DİĞER SIVILAR

 

NEDEN ÖNEMLİ

Modern otomobiller düzenli ve iyi bakım gördüklerinde en yüksek performans sunabilen karmaşık motorlara sahiptirler. Bu bölümde temel bakım uygulamalarından bahsedeceğiz: Fan kayışları, hortumlar ve soğutma sistemleri, frenler, hidrolik direksiyon kutuları ve manuel ya da otomatik transmisyonlar.

 

NASIL ÇALIŞIR

 

FAN KAYIŞLARI

Fan kayışları harici mekanizmaları çalıştırmak için motor gücünün bir kısmını kullanır: Örneğin: Soğtma suyu pompası, şarj dinamosu, hidrolik direksiyon pompası, klima sistemi ve emisyon kontrol sistemleri.

 

HORTUMLAR VE SOĞUTMA SİSTEMİ

Hortumlar antifriz gibi soğutucuları taşır ve motorun soğutma sistemlerinin bir parçasıdırlar. Soğutma sistemi motordaki aşırı ısıyı düşürmek, araç içindekilerin motor ısısından rahatsız olmasını ve ön camın buğulanmasını önlemek için kullanılır. Soğutucular yıl boyunca motoru uygun bir şekilde korurlar.

 

FREN SİSTEMİ

Aracın fren sisteminde fren pedalına her baskı uygulandığında basıncı tekerleklere aktarmak için fren sıvısı kullanılır. Fren sıvısı fren sistemini oluşturan bileşenlerle uyumlu olması için özel olarak üretilir ve hareket halindeki aracın durmamasını sağlamak için ayrıca yüksek ısılara da dayanabilmelidir. Bütün fren sıvıları aynı değildir. Fren sıvılarından günümüz araçlarında kullanılanlar DOT3, DOT4, DOT5 vb. kısaltmalarla adlandırılır.  Eğer aracınızın az bir miktarda fren sıvısına ihtiyacı olduğunu fark ederseniz, doğru kullanım için kullanıcı klavuzunuzu okuduğunuzdan ya da servis yetkilinize danıştığınızdan emin olunuz.

 

OTOMATİK VİTES

Otomatik vites, motor gücünü tekerleklere aktarmak için hidrolik sıvısını kullanır.

 

MANUAL VİTES

Manual vites sürücü tarafından seçilen bir dizi dişli ile gücü tekerleklere yönlendirir. Vites sıvısı dişlileri yağlamak ve vitesin düzgün işlemesini sağlamak için kullanılır.

 

NE YAPMALISINIZ

 

HER YAĞ DEĞİŞİMİNDE

Yağ değişimleri sırasında antifriz seviyesinin uygun seviyede olduğundan emin olun. Sistem hortumlarını kontrol ederken sızıntılara ve aşırı yumuşaklık / aşırı sertlik durumlarına dikkat ediniz. Eğer hortumlarda bu sorunlardan herhangi biri varsa, onları değiştirin. Ayrıca hortumların kelepçelerinin sıkı olduğundan emin olun. Son olarak eğer hortumlarınız 3 yıllıksa onları değiştirmeyi düşünmelisiniz.

 

HER YAĞ DEĞİŞİMİNDE FREN SIVINIZI KONTROL EDİNİZ.

Fren sıvısı haznesi genellikle motor kısmının içinde yerleşiktir. Günümüzde çoğu fren sıvısı haznesi içini gösteren şeffaf plastikten yapılmaktadır. Eğer haznede kaplama varsa, çıkartıp seviyesini kontrol edin ya da küçük bir miktar üzerine ekleyin ve reservuar kapağını çıkartmadan önce bölgenin temiz olduğundan emin olarak kirlenmeye karşı önlem almış olun. Aynı zamanda hazneyi sadece sıvı eklemek ve kontrol etmek için açtığınızdan emin olun. Fren sıvısı nemi emer ve atmosfere çok fazla mağruz kalırsa kirlenebilir. Son olarak fren sisteminizi ideal durumda tutmak için, fren sıvınızı araç üreticinizin ve servis danışmanınızın tavsiyeleri ddoğrultusunda değiştirmenizi öneririz.

 

HİDROLİK DİREKSİYON SİSTEMİNİZİ KONTROL EDİNİZ

 

Hidrolik direksiyon pompaları bazı araçlarda ulaşılamaz yerlerde konuşlanmış olabilir. Fakat pompalar her zaman bir fan kemeri tarafından yönetildiğinden aracınızdaki pompayı bulmakta pek zorlanmayacaksınız. Sadece fan kemerlerinin gittiği yolu takip edin ve hangi aygıtları kullandığınızı görün ve hidrolik direksiyon pompasını kontrol edin. Hidrolik direksiyon sistemini kontrol ederken motorun kapalı ve soğuk olduğundan ve kontak anahtarının takılı olmadığından emin olun. Yıpranma ve pompa bozulma sorunu yaşıyorsanız  STP® Hidrolik Direksiyon Bakım Sıvısı kullanın.

HAKKIMIZDA

DİSTRİBÜTÖRLERİMİZ

İLETİŞİM

MARKALAR

HAKKIMIZDA

PhiOil

Armored Auto Group

STP

Armor All

Tuff Stuff

ÜRÜNLER

Armor All

STP

DİSTRİBÜTÖRLERİMİZ

İLETİŞİM

Küçükbakkalköy Mah. Altay Sk.

Avukatlar Sit. No:6 B/2

Ataşehir 34750 İstanbul / Turkey

t: +90 216 575 55 46

f: +90 216 575 55 48

info@phioil.com