SIK SORULAN SORULAR

 

YAĞ KATKILARI HAKKINDA SSS

YAKIT KATKILARI HAKKINDA SSS

İŞLEVSEL SIVILAR HAKKINDA SSS

 

GENEL

 

STP ne anlama gelİr?

STP® 1954’te başladığında, kurucular bu ürüne bilimsel olarak iyileştirilmiş petrol  diyorlardı. Süregelen yıllar boyunca pek çok değişiklik oldu ve STP® markası zaman testine karşı sapasağlam ayakta kaldı. STP® “Bilimsel Olarak İyileştirilmiş Petrol / Scientifically Treated Petroleum” anlamına gelmektedir ve araçların daha iyi ve güçlü olmasını sağlayan bir ürün zinciri vardır.

 

STP® ürünlerİ arabam İçİn güvenlİ mİdİr?

Evet. Bütün STP® ürünlerin bütün arabalarda kullanılması açısından fazlasıyla test edilmiş ve güvenli olduğu kanıtlanmıştır. Etikette net olarak belirtilen kullanım tavsiyelerine her zaman uymayı unutmayın.

 

STP® ürünlerİnİ yenİ arabamda kullanabİlİr mİyİm?

Evet. STP® ürünleri herhangi bir yaştaki araçlarda kullanılabilir. Özellikle yüksek kilometreli araçlarda kullanılmak üzere üretilmiş ürünler mevcuttur.

 

STP® ürünlerİ garantİmİ geçersİz kılar mı?

Hayır. Bütün STP® ürünleri performanslarının değerlendirilmesi için pek çok teste tabi tutulmuş ve hem yeni hem de yaşlı araçlarda kullanılmasının güvenli olduğuna karar verilmiştir. Ürünlerimiz içine eklendikleri yağın veya yakıtın performansına katkıda bulunacak şekilde özel olarak üretilmiştir ve bu sebeple eklendikleri motor ve yakıtların belli performans özelliklerinin artmasına yardımcı olmaktadırlar.

 

STP® ürünlerİnİn dİzel motor sİstemlerİnde kullanılması güvenlİ mİdİr?

STP®’nin özellikle dizel araçlar için üretilen ürünleri mevcuttur ve etiketlerinde dizel ürünü ibaresi bulunur. Eklendikleri motorların ve yakıtların performans özelliklerini arttırma becerilerini sergilemek için özellikle belli dizel uygulamalarda ayrıntılı olarak test edilmiş ve değerlendirilmiştir.

 

Raf ömrü nedİr? Ne kadar saklayabİlİrİm?

STP® ürünlerinin raf ömrü üretim tarihinden itibaren 5 yıldır. Bunun yanısıra, testlerimizin en az 5 yılı garanti etmesine rağmen, ürünler uygun koşullarda saklandığında daha uzun sürelerde sabit kaldıklarını ve etkilerini aynen korudukları not edilmiştir.

 

Ne kadar kullanmalıyım?

Bütün STP® ürünlerinin kullanım aralıkları ve miktarları ayrı ayrı kullanım tavsiyeleri ile belirtilmiştir. Bu bilgiler şişenin arka ve ense etiketlerinde bulunulabilir.

 

STP® ürünlerİnİ başka ürünlerle karıştırarak kullanabilİr mİyİm?

STP® ürünleri aynı standartlardaki diğer yakıt katkısı ve aynı kullanım amacına sahip yağ katkıları ile tamamen uyumludur. Bunun yanı sıra yakıtı ya da yağ katkılarını birbirine karıştırmak gerekli olmadığı kadar önerilmez de.

 

Önerİlen mİktardan fazlasını kullanabİlİr mİyİm?

Hayır. Ürünlerimiz en iyi performansı önerilen oranda kullanımda sergileyecek şekilde tasarlanmıştır.YAĞ KATKILARI HAKKINDA SSS

 

STP® Yağ Katkı ürünlerİ ne İşe yarar?

Motor yağları motor parçalarını soğutmak, onları temiz tutmak ve aşınmalara karşı korumak gibi pek çok önemli işlevi gerçekleştirmek için tasarlanan ürünlerdir. Motor yağlarının en önemli işlevlerinden biri hareket eden parçalar arasında bir film tabakası oluşturmak ve daha kolay kaymalarını sağlamaktır. Bu durum, motor parçalarının ısı, aşınma ve erken yaşlanmasına en büyük nedenlerden metalin metalle temasını ve sürtünmeyi azaltır. STP® Yağ katkıları hareket eden motor parçaları arasında daha kalın bir film tabakası oluşturarak metalin metalle temasından doğan sürtünmelerle savaşır ve motor aşınmasına karşı korunma sağlanmasına yardımcı olur.

 

STP® Yağ Katkılarını yağı değİştİrmeden önce mİ sonra mı kullanmalıyım?

STP® Yağ Katkıları herhangi bir zamanda eklenebilir. En iyi sonuçlar için, yağ değişiminden hemen sonra sıcak bir motora ve yeni yağa eklenmelidir.

 

Atıklar nereden gelmektedİr?

Atıklar, motorun içindeki ürünlerin birleşip yanmasıyla oluşan kalın, yapışkan maddelerdir (yağ oksidasyonu, karbon ve su). Su, sıcak motorun soğumasıyla ortaya çıkar. Yağ karışımları su ile karışıp motor parçalarına yapışan kalın bir tabaka ortaya çıkartır. Sık sık soğuk çalıştırma ve kısa seyahatler motor yağının içindeki suyu buharlaştıracak kadar ısınamamasından dolayı ortaya çıkar. Atıklar, yağ kanallarına ve yağ boşaltım deliklerine yapışıp tıkadığından dolayı zararlıdır, hatta bazı durumlarda yağ deposundan akış olmasını engelleyip motorun eksik yağ beslemesine neden olur (yetersiz yağ sebebiyle). STP® Yağ Katkı ürünlerinin içinde, atıkaların motor yağından atılmasını ve motorunuzun içinde birikinti oluşmasını engelleyecek deterjanlar bulunmaktadır.

 

STP® Yağ Katkıları atık oluşumunu durdurur mu?

Hayır. STP® Yağ Katkı ürünlerinin içinde, atıkaların motor yağından atılmasını ve motorunuzun içinde birikinti oluşmasını engelleyecek deterjanlar bulunmaktadır.

 

STP® Yağ Katkı ürünlerİnİ ne sıklıkta kullanmalıyız?

STP® Yağ Katkı ürünleri her zaman kullanılabilir fakat en uygun zaman yağın yeni değiştirildiği zamandır. Bunun yanı sıra her yağ değişiminde bir kez kullanılmalıdırlar.

 

STP® Yağ Katkı ürünlerİNİ ne oranda kullanmalıyım?

400 mL STP® Yağ Katkı ürünü 5 litre motor yağı ile karıştırılmak üzere tasarlanmıştır.

 

Neden bazı üretİcİler, aracımda yağ katkısı kullanmamı tavsİye etmİyor?

Pazarda pek çok yağ katkı ürün ve ürün markası vardır. Fakat bu ürünlerin önemli bir kısmı AR-GE çalışmalarına dayanmayan, basit teknolojiler ile üretilen ve doğru olmayan ürünlerdir. Bu tip ürünleri kullanmak aracınızın motoruna ciddi zararlar verebilir. Pek çok araç üreticisi satış sonrası bu nedenlerden dolayı yağ katkılarının gereksiz olduğunu belirtmektedir. Bazı yağ katkıları, klor bazlı kayganlaştırıcı bileşenler gibi motorunuzun iç parçalarına zarar verebilecek çürütücü kimyasallar da içerebilir. STP® ürünleri bu çürütücü kimyasallardan hiçbirini içermez ve bütün motorlarda kullanılabilmesı açısından güvenlidir.

 

Kış İçİn bİr yağ katkınız var mı?

STP® özellikle kışın kullanılması amacıyla herhangi bir ürün üretmemektedir. STP® Yağ katkıları yıl boyunca kullanılabilir.

 

STP® yağ katkılarının İkİ sİlİndİrlİ motorlarda kullanılması güvenlİ mİdİr?

STP® Yağ Katkıları’nın (Dizel ve Benzinli Motorlar) iki zamanlı motorlarda kullanılması önerilmez.

 

STP® yağ katkılarının dört zamanlı motorlarda kullanılması güvenlİ mİdİr?

STP® Yağ Katkı ürünleri özellikle dört zamanlı motorlarda kulanılmak üzere üretilmiştir.YAKIT KATKILARI HAKKINDA SSS

 

Yakıt sİstemİ nedİr?

Yakıt tankını, yakıt hatlarını, yakıt pompasını, yakıt filtresini ve yakıt enjektörlerini ya da karbüratörü kapsayan sistemdir. Bu sistem araçta benzin depolanmasını sağlar, parçaları filtreler, iç hava sistemine iletir ve hava ile benzini doğru oranlarda karıştırır ve motorda en etkili şekilde yakılmasını sağlar.

 

Yakıt enjektörlerİ nedİr?

Elektrikle çalışan vanalar düzgün uygun miktarlarda motorun alım portuna yakıt enjeksiyonu sağlar. Motora enjekte edilen yakıt miktarı motorun ısısına, hızına ve yüküne göre çeşitlilik gösterir ve araçtaki bilgisayar tarafından kontrol edilir.

 

Yanma odası nedİr?

Motorda silindir başı ve pistonun üst kısmı arasında hava/yakıt karışımının sağlandığı ve bujiler tarafından yakıldığı yerdir.

 

STP® Tam Yakıt Sİstemİ Temİzleyİcİnİn nasIl bİr yardımı dokunabİlİr?

STP® Tam Yakıt Sistemi Temizleyici en güçlü yakıt sistemi temizleyicilerimizden biridir. Sadece süper konsantre ürünlerimizle işini yapmakla kalmaz, aynı zamanda yanma odalarını da temizler. Yakıt sisteminin, ihtiyacınız olan performansı sağlamak için uygun yakıtı ve hava karışımını motora iletmek gibi bir işi vardır. Yılda iki kere temizlemek, kaybedilen gücü ve hızlanmayı yenileyerek motor performansını arttırır ve yakıt enjektörlerini ve karbüratörleri temizleyerek yakıt verimini en üst seviyeye çıkartarak ilk motor çalışma sorunlarını, motor teklemesini azaltır.

 

STP® Oktan Artırıcı’nın nasıl bİr yardımı dokunabİlİr?

Bütün motorlarda, yanma odasında biriken kir, araç üreticiniz tarafından en uygun şekilde işlemesi için önerilen oktandan daha yüksek oktanlı yakıta ihtiyaç duymasını sağlayabilir. Bu konsept oktan gerekliliği artışı ya da ORI olarak bilinir. Bu durum, hızlanırken sürücüye bağlı olmayan, pek çok modern motorda bulunan deformasyon sensörüne bağlı olan, tekleme ve deformasyon seslerine neden olabilir. Bu sensörler teklemeleri algılayıp aracın duracağı zamanı ayarlarlar. Bu ayarlamalar daha sessiz bir motor sunar fakat bir bedeli vardır. Daha yavaş hızlanma ve daha az yakıt tasarrufuna yol açabilir. STP® Oktan Artırıcı, güç azaltıcı yanma odası kirlerinin temizlenmesine ve motorunuzun daha yüksek oktanlı yakıta duyduğu açlığın azalmasına, tekleme ve deformasyonun azalmasına ve kaybedilmiş performansın yeniden kazanılmasına yardımcı olur.

 

Yakıt katkı ürünlerİnİ ne sıklıkta kullanmalıyım?

STP® yakıt katkı ürünleri, kullanım aralıkları ve miktarları ayrı ayrı kullanım tavsiyeleri ile belirtilmiştir. Bu bilgiler şişenin arka ve ense etiketlerinde bulunulabilir.

 

Neden bazı üretİcİler, arabamda yakıt takVİyelerİnİn kullanımını tavsİye etmİyor?

Pazarda pek çok yakıt katkı ürün ve ürün markası vardır. Fakat bu ürünlerin önemli bir kısmı AR-GE çalışmalarına dayanmayan, basit teknolojiler ile üretilen ve doğru olmayan ürünlerdir. Bu tip ürünleri kullanmak aracınıza ciddi zararlar verebilir. Bazı yakıt katkıları, klor bazlı bileşenler gibi motorunuzun iç parçalarına zarar verebilecek çürütücü kimyasallar da içereblir. STP® ürünleri bu çürütücü kimyasallardan hiçbirini içermez ve bütün motorlarda kullanılması açısından güvenlidir.

 

STP® ürünlerİnİn dİzel motor sİstemlerİnde kullanılması güvenlİ mİdİr?

STP®’nin özellikle dizel araçlar için üretilen ürünleri mevcuttur ve etiketlerinde dizel ürünü ibaresi bulunur. Eklendikleri motorların ve yakıtların performans özelliklerini arttırmak için özellikle belli dizel uygulamalarda ayrıntılı olarak test edilmiş ve değerlendirilmiştir.

 

İŞLEVSEL SIVILAR HAKKINDA SSS

 

STP® Hİdrolİk Dİreksİyon BakIm Sıvısı ne İşe yarar?

STP® Hidrolik Direksiyon Bakım Sıvısı, modern direksiyon kremayeri ya da direksiyon kutusundaki pompa basıncını yönlendiren gücü iletmek için kullanılan hidrolik bir sıvıdır. Küçük sızıntılar sıvı seviyesinin düşmesine sebep olur ve bu sebeple sıvı düzeyi düzenli olarak kontrol edilmelidir, eğer gerekiyorsa üzerine ek yapılmalıdır.

HAKKIMIZDA

DİSTRİBÜTÖRLERİMİZ

İLETİŞİM

MARKALAR

HAKKIMIZDA

PhiOil

Armored Auto Group

STP

Armor All

Tuff Stuff

ÜRÜNLER

Armor All

STP

DİSTRİBÜTÖRLERİMİZ

İLETİŞİM

Küçükbakkalköy Mah. Altay Sk.

Avukatlar Sit. No:6 B/2

Ataşehir 34750 İstanbul / Turkey

t: +90 216 575 55 46

f: +90 216 575 55 48

info@phioil.com