PhiOil

Eni Lubricants

STP

Orlen Oil

STP Hakkında

“Bilimsel Olarak İşlem Görmüş Petrol” (Scientifically Treated Petroleum), daha iyi bilinen adıyla STP, üç işadamı arkadaşın 3.000 USD sermaye ile ilk STP ürünü olan “STP Yağ Katkısı”nın tanıtımı ile Ekim 1954'te Amerika Birleşik Devletleri'nde hayata geçti.

Üç arkadaş “STP Yağ Katkısı”nı (Otomobillerin motorunu yüksek ısı ve basınçtan korumak üzere tasarlanmış motor yağı) bir bahçedeki araba garajında paketlemeye başladı. Gece paketleyip her satış için yola çıktıklarında arabalarının bagajından yaptıkları ürün satışlarından, STP'nin popülerlik ve karlılığına ilave olarak, kısa sürede güçlü referanslar ile markanın motor sporları ile ilk bağlantılarını yapar hale geldiler. Yedi yıldan daha kısa bir süre içinde, özellikle Andy Granatelli’nin 1963 yılında Genel kurul Başkanı ve CEO olarak atanması sonrası, STP markasını az tanınmış bir marka konumundan alıp dünya pazarında çok iyi bilinen bir marka olarak baskın bir yere getirdiler. 1963 yılındaki pazar payı %7'den, 1970 yılında hayret verici bir şekilde %85 oranına yükseldi. 60'ların sonuna gelmeden, STP Yağ katkısı ve ücretsiz STP etiketleri, ABD'deki 238.000 petrol istasyonu ve 37.000 oto yedek parça toptancısının %99'unda mevcut hale geldi.

1970'lerde gerçekleşen uluslararası geniş çaplı büyüme ve ilerleyen zamanlarda STP’nin dünya çapında efsane ismi olan Kral (The King) lakaplı Richard Petty ile 1972’de NASCAR’da ortaklığa başlaması sayesinde markanın bilinirliliği ve popülerliği halen günümüzde de sürmektedir. 1973’ün sonuna gelmeden STP, yıllık satışlarının 54 milyon USD’dan daha fazla olduğunu ilan etmiştir. Ürünler ABD, Kanada, Meksika ve tüm Avrupa’da olmak üzere dünyada yaklaşık 100 ülkede pazarlanmıştır.

İlerleyen yıllarda firma hızlı bir şekilde büyümeye devam etti. Sahiplerinin değişmesi ile birlikte, 1990’lar henüz bitmeden, STP markası hemen hemen dünyadaki her ülkede satış ve uluslararası bayiliklerle var oldu. Armored Auto Grup 2010’da STP markasının yeni sahibi olmuştur.

 

STP’nin Motor Sporlarında Tarihçesi

STP’nin 1960’lardaki çıkışını gerçekleştiren, STP’nin ABD’deki motor sporlarında sponsorluklarının önünü açan, STP’nin yüksek performansının temellerini Dünya Kara Hız Rekoru (World Land Speed Record) sponsorluk birlikteliği, ABD’deki Indy Car Yarışları ve ayrıca F1 ile gerçekleştiren 1963 yılında Genel kurul Başkanı ve CEO olarak atanan Andy Granatelli’dir.

STP’nin 50 yıldan fazla süregelen ve motor sporlarında en uzun süreli takım sponsorluğu özelliğini taşıyan, herhangi bir sponsor firmadan daha fazla taahhütleri ile STP markasının motor sporları efsanesi Kral Richard Petty ile ortaklığı yani Richard Petty sponsorluğu STP tarihinde en önemli süreçlerden birisidir.

STP’nin motor sporlarında 1959’da ilk ortaya çıkışı, Athol Graham’ın Bonneville Salt Flats üzerinde Dünya Kara Hız Rekorlarını gerçekleştirmesiyledir. 1960’lar boyunca, STP Art Arfons’in “The Green Monster” isimli kuvvetli efsane jet aracı ile hız rekorunu defalarca yinelemesinde yine oradaydı. STP 1964 yılında kadınlarda Walt Afrons’ın 10.000 hp’lik drag jeti “The Avenger”ındaki 377 km/saat Dünya Kara Hız Rekorunu gerçekleştirerek elde eden Paula Murphy’i destekledi. Tam bu tarihlerde STP ABD'nin en popüler motor sporlarından olan Indy 500’e Bobby Allison'ı destekleyerek katıldı ve üç yıl sonra 1967'de, STP Parnelli Jones pilotluğunda çığır açan 4WD STP Lotus ile tekrar yarışlarda yer aldı.

STP 1971 yılında popüler NASCAR Winston Kupası'na katıldı ve 1972'de NASCAR'ın Kralı yarışı birincilikle tamamlayan Richard Petty ile ortaklıkları başladı. Petty, ABD'deki önde gelen motor sporları, Daytona 500'ün yanı sıra, STP desteği ile NASCAR Winston Kupa Şampiyonluğunu üst üste yedi defa kazanarak rekor kırmaya devam etti. Bunu takip eden 1992'deki emekliliğinden sonra da firma Petty ailesi ile birlikte olan Richard Petty Yarış Takımı sponsorluğunu sürdürdü.

STP sonraki yıllarda da en ünlü pilotlardan olan Mario Andretti, Jim Clark, Graham Hill, Juan Pablo Montoya, Richard Petty, Jochen Rindt, Al Unser, Alex Zanaridi 'ye de sponsor oldu.

STP ilk olarak 1950 ve 1960’larda ABD Bonneville’de Kara Hız Rekoru’nu kıran şimdiki adıyla Bloodhound projesinin kurucu sponsorudur. Ekim 1997’de 1.228 km/saat ile Dünya Kara Hız Rekorunu kıran ve bugünlerde 1.000 mph - 1.610 km/saat ile yeni rekor sınırını hedefleyen ve devam eden Bloodhound projesinin sponsoru olmaya devam etmektedir.

HAKKIMIZDA

MARKALAR

DİSTRİBÜTÖRLERİMİZ

İLETİŞİM

HAKKIMIZDA

PhiOil

Armored Auto Group

STP

Armor All

Tuff Stuff

ÜRÜNLER

Armor All

STP

DİSTRİBÜTÖRLERİMİZ

İLETİŞİM

Küçükbakkalköy Mah. Altay Sk.

Avukatlar Sit. No:6 B/2

Ataşehir 34750 İstanbul / Turkey

t: +90 216 575 55 46

f: +90 216 575 55 48

info@phioil.com